Római fejlesztések legújabb technikákkal


Beszámoló a VILLA ROMANA BALÁCA. A balácapusztai római kori villagazdaság kulturális–turisztikai és látogatóbarát szolgáltatásainak fejlesztése projekt eredményeiről.
A projekt a KDOP-2.1.1/B-09-2010-0022. – A régió arculatát meghatározó integrált és tematikus vonzerő-fejlesztések támogatása c. program keretében valósult meg.
Adatok
• Kedvezményezett: Veszprém Megyei Intézményfenntartó Központ, 8200 Veszprém, Megyeház tér 1.
• Támogató szervezet: KDRFÜ Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft.
• A kivitelezés kezdetének és befejezésének időpontja: 2011. február 15. – 2012. június 30.
• A támogatás összege: 109 854 000 Ft
• Az összköltségvetés: 129.240.000 Ft.
A pályázat sikeréhez Nemesvámos Önkormányzata 5 000 000 Ft-tal járult hozzá.
A projekt célja a balácapusztai kiemelt régészeti lelőhely kulturális–turisztikai célú, egyedi élményt nyújtó és látogatóbarát szolgáltatásainak fejlesztése. A projekt keretében megvalósult értékmegőrző és értéknövelő beruházás hozzájárul a Veszprémi kistérség komplex turisztikai fejlesztéséhez, ill. a villagazdaság és romkert regionális, országos, valamint nemzetközi vonzerejű turisztikai desztinációvá válásához.
A projekt során megvalósult fejlesztések összefoglalója
A villagazdaság főépületének (I.) fejlesztése
a) A kiállítóterek információs és kommunikációs technológiai fejlesztései és beruházások
- 3D-s multimédia túra a tárlaton elhelyezett információs pontokon
- egyes helyiségek projektoros, virtuális berendezése (pl. berendezés, freskók bemutatása, mozaiktechnika)
- statikus, sztereoszkópikus „áltávcsövek” (a „távcsöveken” keresztül – mintegy a múltba nézve – számítógépes 3D-s modellről készült sztereoszkópikus képpárok segítségével a helyiség nézete látható eredetiben)
- rómaiplakát-készítés: beépített kamera segítségével a látogatók saját magukról készíthetnek fotót, amelyet egy római kori sablonba illesztve létrehozhatják római kori másukat plakát formában.
b) Műtárgymásolatokkal felszerelt, római jellegű szobák kialakítása
- A római kor jellegzetes étkezési kultúráját bemutatandó ebédlő (25. helyiség) kialakítása és a fogadószoba (20. helyiség) eredeti mozaikpadlójáról másolat készítése: így készült el a Magyar Nemzeti Múzeum tulajdonában levő, de egykor a tablinumot (20. helyiség) díszítő, a villagazdaság legnagyobb mozaikpadlójának M 1:1 méretű másolata. A mozaikpadlót 1925-ben emelték ki a helyéről, amely ezután a Magyar Nemzeti Múzeumba került. A mozaikpadló-másolat elkészítése világraszóló siker, körülbelül 700 000 db mozaikkockát tartalmaz.
- A 25. helyiségben könnyűszerkezetes panelek beépítésével váltak láthatóvá az 1–2. sz.-ra keltezhető vörös-fekete alapon pompei freskókat utánzó falfestménytöredékek, amelyek az épület legkorábbi időszakához köthetőek.
- A több helyiségben is kialakított enteriőrök részét képezik a padló és a freskók korához illő bútorok (ágyak és asztalok), valamint a Veszprém Megyei Múzeumi Igazgatóság régészeti gyűjteményében levő római kori kerámiaedények, ill. fémedényeket utánzó asztalneműk másolatai is.
- 8. helyiség: a sárga-lila szoba falfestmény-rekonstrukció hordozóelemének korszerűsítése, ill. új rekonstrukció összeillesztése A. Barbet és munkatársa újragondolt, elvi elképzelése alapján.
- A balácai falfestmény-kiállítás (szüretjelenet, kazettás mennyezet, Dionysos-ábrázolással falfestmény) installációjának korszerűsítése, új vitrinek felhasználásával.
Látogató menedzsment és biztonsági rendszer korszerűsítése
- Riasztórendszer átalakítása, korszerűsítése
- Jegykiadó és -ellenőrző rendszer
- Önálló honlap készítése, amely megfelel a kor kihívásainak – www.balaca.hu
- A népszerű fűszer- és gyógynövénykert bővítése, és áthelyezése
- Kerékpártároló kialakítása.
Vendégségben Corneliusnal c. projektzáró rendezvényünkre, 2012. június 2-án mindenkit szeretettel várunk!
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
-